Historie sáňkařského sportu

13.02.2015 06:50

Sportovní sjezdové sáně poprvé spatřili světlo světa v průběhu 19. století. Místem jejich narození se stalo Norsko. A stejně jako skeleton či boby, vznikl tento sport ve švýcarském městě St. Moritz.

První organizované setkání tohoto sportu se konalo v roce 1883 ve Švýcarsku. První závod se pořádal v Klosters (Švýcarsko). A vzniklo tu též první sdružení vyznavačů sáňkařského sportu – Tobogganing Club.

První mezinárodní závod byl uspořádán Davosu. Účastnili se ho tehdy Švýcaři, Angličané, Norové, Švédi, Němci, Holanďané, a také reprezentanti z Ameriky a Austrálie.

V roce 1913 byla založena mezinárodní federace sáňkařského sportu v Drážďanech, Německo. Tento orgán byl roku 1935 začleněn do FIBT (Mezinárodní bobová federace). V roce 1957 byla založena FIL (Mezinárodní sáňkařská federace).