Devítinásobný mistr světa v Jeseníku

22.09.2015 15:27

Radnice města Jeseník měla možnost přivítat devítinásobného mistra světa v přírodním sáňkování, Patrika Pignetera a jeho kolegu Mattea Claru, reprezentanta Itálie. Součástí jejich návštěvy bylo především představení přírodního sáňkování ve školách v Jeseníku a Lipové – lázních. Mládež měla možnost dozvědět se více o tomto nevšedním adrenalinovém sportu a o možnostech závodění. Italští mistři k nám přijeli pod záštitou mezinárodní sáňkařské federace (FIL), která zastřešuje dvě disciplíny. První disciplína je všem známá jízda na saních na uměle chlazených drahách s klopenými zatáčkami, která je i v programu olympijských her a druhou je jízda na přírodních drahách, která o zařazení do programu teprve usiluje. Federace z tohoto důvodu zřídila „TOURBUS“, který propaguje přírodní sáňkování po celé Evropě. Jednou z jeho zastávek byl díky své sáňkařské historii také Jeseník. Předtím „Tourbus“ navštívil Jablonec nad Nisou, kde se nacházela první sáňkařská dráha v ČR pocházející z roku 1911. Tradiční sáňkování se provozuje na přírodním povrchu v zimě i v létě, na rozdíl od jízdy na saních na uměle chlazených drahách s klopenými zatáčkami. V létě se saně speciálně upravují - na saně se namontují místo skluznic speciální kolečka. V této disciplíně se každoročně koná mistrovství světa a mistrovství Evropy a celý seriál závodů světového poháru. Závody se pořádají hlavně v Rakousku a Itálii. Tento sport je také nesrovnatelně levnější a může ho provozovat prakticky každý, kdo má sáně a vytáhne je na kopec.

Za návštěvu této hvězdné sáňkařské reprezentace vděčíme znovu obnovenému sportovnímu klubu TJ Jiskra Jeseník, který celou akci zastřešoval. Tento sportovní klub letos v květnu obnovili mladí dobrovolníci a příznivci sáňkování - pan Bc. Jaromír Knotek, Ing Jan David a Bc. David Koukal a navázali tak na šedesátiletou tradici sáňkařského sportu v Jeseníku. Více informací o sáňkování v Jeseníku se můžete dozvědět v příštím čísle Našeho města