Horst Urban

15.5.1936 v Jablonci nad Nisou - 2.3.2010 ve Smržovce

vyučil se zedníkem, celý život pracoval jako mačkář skla

3 děti Petr(1960), Pavel(1963), Jana(1974)

manželka Johana Nitschová (1939-1998), také sáňkařka, její sourozenci František a Leopold také mistři republiky,

stejně jako otec František Nitsche) aktivně se věnoval i fotbalu

16 x mistr republiky

zasloužilý mistr sportu

dvojky  -  mistři republiky -  jezdil nejprve s Ludvíkem Krejčím (mistři republiky v roce 1956), také mistr republiky ve dvojkách s Erichem Peukertem(1957 a 1958). S Erichem jezdil dlouho, dokonce měli jet spolu na olympiádu v roce 1964, ale oma zasáhla a Horst začal jezdit s Rolandem, ačkoliv Erich byl lepší sáňkař(je také mistr sportu - těch je v naší republice celkem 7 v jízdě na saních), s Rolandem mistři republiky (1962, 1964, 1967)

smíšené dvojky - mistři republiky s Erikou Patrmanovou(1961)

Horst - nejdéle reprezentoval v sáňkování v mezinárodních závodech (poprvé 1957 v Davosu a naposledy 1971 v Olangu, na druhém a třetím místě v době účasti je shodně Jan Hamřík a Petr Urban

Největší úspěch 4.místo na MS v Davosu v roce 1965

účast na OH  1964 -12.v 1 a 12. i ve 2 s Rolandem a 1968 - v 1. nevím, ve dvojkách 12.)

Horst se podílel na stavbě sáňkařské dráhy ve Smržovce, po úspěšné první sezóně roku 1975 přišel Horst s tím, aby se postavilo její pokračování nad silnicí v podobě kruhové zatáčky.

Během závodní kariéry(během socialismu) bylo Horstovi nabídnuto, aby trénoval německou reprezentaci, což odmítnul.

Bohužel se v rodině nezachovalo mnoho hmatatelných ocenění (fotografie, poháry, medaile, diplomy, oblečení, apod), protože Horst k těmto neměl vztah a z duše nerad se fotografoval.

V poslední části svého života se věnoval dálkovým pochodům, spolu s Janou Pavlíčkovou(Patrmanovou) se zasloužil o vznik oddílu TJ Veterán Saně Smržovka, kterému se za posledních jak více deset let povedlo vzkřísit vzpomínky i aktivní setkávání a sportování sáňkařských veteránů a jejich kamarádů, příznivců a rodiny. Na Horstovu počest oddíl (dnes TJ LIAZ Veterán Saně Jablonec nad Nisou) pořádá pravidelný Pochod kolem Černé studnice za Rudou Pivrncem po stopách Horsta Urbana. 

Zřejmě jiná rodiny v Československu nemá tak dlouho sáňkování v genech, už prastrýc Wilhelm Urban (zlatník a hodinář ze Smržovky) je zachycen  v roce 1911 v tisku jako úspěšný sáňkař a bobista. Horstův a Rolandův otec Kamil Urban, s nímž se ale nestýkali, byl také sáňkař a bobista, založil sáňkařskou dráhu v Kovářské.

Sáňkování má pokračování směrem přes vnučku Melanii Brožovou, jejímž otcem je reprezentant v sáňkování Lukáš Brož, v roce 2010, kdy se pravnučka Horsta Urbana vyšla najevo i neznámá skutečnost, že Ludvík Krejčí (první dvojkař Horsta) je pradědeček Lukáše a Antonína Brože. Dá se říci, že kruh se uzavřel.