Českomoravská sáňkařská asociace

Českomoravská sáňkařská asociace o.s. byla založena v prosinci 1992 a je pokračovatelem Československého svazu bobů a saní.Sdružuje tělovýchovné jednoty a oddíly činné v tomto olympijském sportu v České republice. ČMSA je řádným členem ČSTV v komoře svazů, členem mezinárodní sáňkařské federace FIL a Českého olympijského výboru.

V rámci rozpisu soutěží ČMSA jsou pořádány závody od oddílových přeborů až po mistrovské soutěže včetně Mistrovství ČR ve všech kategoriích. Soutěží se v závodě jednosedadlových, dvojsedadlových saní a soutěži družstev v zimním období a při soutěžích v letním období na kolečkových saních pouze v závodě jednotlivců rovněž ve všech kategoriích. Mimo tyto soutěže jsou vypsány pohárové soutěže s mezinárodní účastí.

Naše reprezentační družstva juniorů a seniorů se pravidelně zúčastňují akcí vypsaných jak naší asociací, tak i soutěží dle rozpisu mezinárodní sáňkařské federace FIL – světové poháry, mistrovství Evropy a mistrovství světa.

Jedním z našich cílů je podpora talentované mládeže. Při mezinárodních závodech mládeže naše družstva v této kategorii získávají cenné zkušenosti v porovnání s jinými závodníky ze zahraničí. Nutno říci, že výsledky v mezinárodních soutěžích jsou velice dobré. Vzpomeňme například umístění závodníků na mistrovství Evropy mládeže v roce 2004, kdy jsme v kategorii mládež C obsadili 1. a 2.místo. Srovnatelné výsledky se daří dosahovat i v současné době.

Sáňkařský sport je sportem regionálním, v současnosti máme k dispozici tři sáňkařské dráhy, a to ve Smržovce pro letní i zimní období, tato je betonová nadzemní s přírodním ledem, dále v Klášterci nad Ohří, kde je dráha rovněž betonová a je využívána v letním období pro přípravu závodníků a třetí dnes již nefunkční sáňkařská dráha byla ve Starých Hamrech (Morava), která se využívala pro zimní soutěže, zejména v kategorii mládeže. Rádi ve svých řadách přivítáme další nové adepty tohoto sportu v již zmíněných regionech.